سوالات متداول حقوق کسب‌وکار تجارت

شما می‌توانید هرگونه سوال در مورد حقوق کسب‌وکار خود و مقررات مربوط به تجارت را از ما بپرسید تا وکلا و کارشناسان حقوقی وینداد در سریع‌ترین زمان به سوالات متداول شما به‌صورت دقیق و شفاف پاسخ دهند.

5star-rating
امتیاز 4.7 بر اساس 11,000+ نظر
سوالات متداول حقوق کسب‌وکار
پروفایل کاربر

مریم اکبری

تسویه کار

سلام من داخل یه مجموعی کار میکردم و ازش خارج شدم به من گفتن برای تسویه دو ماه بعد از خروجت باید بیای همراه با اقرار نامه منم بعد از دو ماه اقرار نامه گرفتم و رفتم برای تسویه اقرار نامه از من گرفتن و سفته هایی که از من داشتن بهم دادن و یه دست نوشته از من گرفتن که با من تسویه کردن و همون لحظه به من گفتن امروز یا نهایت فردا پولتو برات واریز میکنیم ولی نکردن امروز متوجه شدم کلا نمیخوان واریز کنن الان من کاری میتونم بکنم؟
مجموعه بنام و معروفی هست

پروفایل کاربر

سارا یزدی

بازی همستر

سلام وقت بخیر ، من از سوالات شرعی پرسیدم که درآمد حاصل از همستر جایز هست یا نه و بهم گفتند که نظر قانون توی این مسئله مهمه ، از نظر قانون چنین کاری خلاف هست یا باعث آسیب به اقتصاد کشور میشه ؟
میشه لطفا تبعاتش رو از نظر قانونی شرح بدید و اینکه آیا قانون مجوز میده برای این بازی یا نه ؟
ممنونم

پروفایل کاربر

رضا موحد

تمدیدشفاهی اجاره نامه

سلام.یک دستگاه تریلی به مدت یک سال ماهیانه ۱۵۰ میلیون تومن اجاره کردم وجهت تضمین منزلم رادر وثیقه قراردادم( قولنامه )بعدازپایان مدت یک سال چون ازهم رضایت داشتیم مالک شفاها گفت فعلا ادامه بده ومن هم پذیرفتم.تا۵ ماه اجاره سرموعدپرداخت میشد.بعلت بیماری ۴ماه نتونستم کارکنم وتوان پرداخت اجاره هم نداشتم وماشین روازمن گرفت. تقریبا۶۰۰م اجاره و۳۰۰م هم هزینه تریلی که به عهده بنده بود بدهکارشدم.الان دادخواست توقیف منزل روداده تحت عنوان رهن طبق آن قرارداداولیه.باتوجه به اینکه تمدیداجاره شفاهی بوده .۱-آیا بااین نوع تمدیدمفاداون قراردادمکتوب به قوت خودباقی ست؟درواقع موقع تمدیدهیچ صحبتی ازوثیقه ویا مدت معین برای اجاره جدیدنشد.
۲- آیا این تمدیدکه مدت تعیین نشده صحیح است؟

پروفایل کاربر

ازاده محمدی

سرقفلی مغازه

سلام سرقفلی مغازه ای رو چند سال قبل به فردی فروختیم اما مالکیت مال خودمان هست ایشان فردی بسیار هتاک هست وبا ایجاد مزاحمت وسروصدا آرامش را از ما گرفته وبا کوچکترین اعتراض ما به ما فحاشی میکند میخواستم بپرسم آیا میتوان از طریق قانونی سرقفلی مغازه رو از این. فرد پس بگیریم چون راضی به فروش نیست

پروفایل کاربر

وحید حسینی

سرقفلی مغازه

پدر بنده سرقفلی مغازه ای را در سال 56 برای من میخرد
و صاحب سرقفلی برای رضایت از صاحب ملک یک دسته نوشته مینویسد که اینجانب مغازه را با اجازه صاحب ملک واگذر میکنم به پدر بنده و خودش با صاحب ملک امضا میکنند ولی پدر بنده این دست نوشته را امضا نمیکند و شفاهی اعلام میکند من مغازه برای پسرم(یعنی بنده) خریدم
و از سال 56 به بعد تمام قراردادهای مغازه هر سه سال با صاحب ملک با بنده تنظیم شده و تمام مبالغ هم بنده پرداخت کردم و رسیدش هم موجود هست.
در سال 63 بنده از صاحب ملک بابت اینکه برای امضا قرار داد با من حضور نمیابند شکایتی تنظیم میکنم و دادگاه در حضور من و صاحب ملک گزارش اصلاحی صادر میکند که در ان قید میشود بنده ازین پس مستاجر و صاحب سرقفلی میباشم و متن قرار داد در همان گزارش اصلاحی گنجانده میشود
پدر در سال 96 فوت کرده و الان برادر های من از من شکایت کردند که این مغازه برای پدر ما هست چون میگن صاحب سرقفلی قبلی نوشته که مغازه را به پدرم فروخته
باتوجه به این که پدرم امضا نکرده و اصلا هیچ قراردادی با صاحب ملک ندارد. برادرام میتونن مغازه از من بگیرند؟درضمن صاحب ملک هم در سال 98 فوت کرده است.
و پدرم در این 40 سال که مغازه دسته من بود هیچ شکایتی نکرده
و تمام جوتز مغازه از ابتدا (سال 63) تا الان بنام من میباشد
ممنون میشم راهنمایی کنین.

پروفایل کاربر

محمد دوری

خیانت در امانت دلال و حق العمل کار

سلام و وقت بخیر
آقایی دلال دام بوده و مرکز خرید و فروش دام داشته ( همچون میدان دام ) و ادم خوش حساب و مورد اعتمادی هم بودند.
برای این آقا تعدادی گوساله لاغر فرستادیم که به عنوال دلال بفروشه برامون و هیچ معامله ای با ایشون نکردیم که ایشون میاد مال رو به کلی زیر قیمت بازار رد کرده و یا مفتی داده به این و اون و تلف کرده خلاصه و نه مالو برمیگردونه نه پولشو برگردونده...سوال اینجاس که کار این آقا مصداق خیانت در امانت دلال هست؟
در واقع کیفری به عنوان خیانت در امانت شکایت کنیم به نتیجه میرسه؟
چندین نفر هم شاهد داریم...
ایشون هم اصلا مدرک یا رسید واریزی جهت معامله با ما ندارن و صرفا قرار بود دلال باشن.

پروفایل کاربر

علی اسماعیلی

شراکت پدر پسر

سلام من به مدت 30سال در مغازه پدرم کارکرده و با دریافت حقوق و مزایا و پرداخت بیمه(بدون 3درصد بیمه بیکاری به دلیل روابط خانوادگی) اکنون بازنشسته شده ام و در حال حاضر پدرم میخواهد مغازه را بفروشد و مبالغی را بین فرزندانش تقسیم کند. آیا بنده که 30سال کار کرده ام شریک محسوب نمی شوم؟ آیا علاوه بر مبلغ فوق و همچنین سنوات (خارج از روابط اداره کار)که میخواهد بدهد مبلغ دیگری هم به من تعلق میگیرد؟
متشکرم

پروفایل کاربر

ردا فرتاش

شراكت در تجارت

سلام و وقت بخير
بنده سهام دار يك شركت تجاري هستم، به تازگي متوجه شده ام كه يكي از شركاي شركت در جريان تامين محصولات تجاري براي صادرات قيمت واقعي رو به شركت اعلام نمكيرده و به صورت واسطه بين توليد كننده و شركت خودش رفتار ميكرده، ايا اين خالت از تجارت براي كسي كه سهام دار شركت است صحيح است؟ يا در صورت اثبات ميتوان شكايت كرد؟

رشوه دادن مدیرعامل به کسی

مدیرعامل به کسانی رشوه داده است،در صورتیکه یکی از اعضای هیات مدیره در جریان برخی از رشوه ها بوده و برخی را هم نمیدانسته.در صورت شکایت همون عضو هیات مدیره از مدیرعامل و اعلام رشوه ها،آیا خودش هم شامل محکومیتی میشه؟

پروفایل کاربر

محمد میرشکار

معافیت مالیاتی و تسهیلات دولتی شرکت ها

درود وقت بخیر
بنده قصد دارم دو راهکار( شرکت ، کسب و کار یا هر عنوانی که شما پیشنهاد بدید) راه اندازی کنم به دو هدف جدا

۱. هدف از راه اندازی راهکار اول گرفتن بالاترین میزان وام با بالاترین مدت زمان تنفس.

۲.هدف از راه اندازی راهکار دوم معافیت مالیاتی هرچه طولانی مدت تر هست.

اطلاعی ندارم اما اگر کمک کننده هست من ساکت منطقه ویژه اقتصادی اروند هستم

پروفایل کاربر

علی مدانلو

ورشکستگی

ورشکستگی درقانون ایران چیست

پروفایل کاربر

احمد نسیمی

طلب وجه

با سلام بنده فروشنده هستم به یک فردی که بهش اطمینان داشتم به اندازه 1میلیارد بار دادم که قول داد 2ماهه تسویه کنه ازش فاکتور و چک نگرفتم بعد از 40روز برای حساب کتاب رفتم بادست خط خودش فاکتور رو نوشت(برای خودش)ولی ناخواسته اون کاغذ بین مدارک من موند و قول داد ده روزه تسویه کنه حالا بعد ده روز منکر حساب میشه
منم 2شاهد هم دارم حاظره قسم بخوره با این شاهد هاو اون دست خط میتونم به حقم برسم
1شاهدرانندس که بار رو برده کارگاهش و1شاهد هم روز معامله اونجا بوده

پروفایل کاربر

محمد ق

بازگشت مجدد بازنشسته به کار

سلام و درود
بنده با 40 سال سن بیش از 20 سال در یک ارگان نظامی خدمت کردم و با درخواست خودم بازنشست شدم ولی الان بیکاری خیلی اذیتم می کنه کاش می شد برگردم سر کار حتی بدون افزایش حقوق آیا راهی هست ؟

پروفایل کاربر

اصغر نویدمهر

قرارداد اجاره یا ........؟؟

با درود
یک ملکی را با کاربری یک کارگاه تعمیرات دستگاه های چاپ وجود داره. تصمیم بر اینه که ملک را همراه تجهیزات موجود به شخصی اجاره بدیم و آن شخص در ازای اجاره ملک . اجاره تجهیزات یک مبلغ ثابت (بابت هر دو) ماهانه پرداخت کنه .
سوال:
چه نوع قراردادی مناسب هست؟
برای تضمین تعهدات چک ثبت شده مناسبه یا سفته ؟
با سپاس

پروفایل کاربر

نادر ابراهیمیان

تنزل پست

با سلام اینجانب ۱۵ ماه از خدمتم در جبهه بودم آیا با تنزل پستم می توانم از حقوق پستم بهره مند باشم طبع تبصره ۲ بند ذ ماده ۸۷ قانون توسعه ششم


هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد