قرارداد پیمانکاری تک نفره بدون بیمه چه قراردادی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد پیمانکاری تک نفره چه قراردادی است؟
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

قراردادهای پیمانکاری از انواع قراردادهای استخدامی هستند که در میان کسانی که به‌صورت پروژه‌ای همکاری می‌کنند بسیار متداول است. در واقع زمانی که شما برای انجام یک کار مشخص قصد برون‌سپاری فعالیت موردنظرتان را دارید حتماً به قرارداد پیمانکاری احتیاج پیدا خواهید کرد.

قرارداد پیمانکاری خدمات صرفاً در پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز به کار نمی‌رود، بلکه قراردادهایی دیگر که کارفرما پروژه‌ای را به پیمانکار در در ازای پرداخت مبلغی می سپارد هم قرارداد پیمانکاری محسوب می‌شود. اما قرارداد پیمانکاری تک نفره بدون بیمه چه نوع قراردادی است؟

از مهمترین استفاده‌ها این قرارداد می‌توان به زمینه‌های زیر اشاره کرد:

قرارداد پیمانکاری تک نفره بدون بیمه چیست؟

قرارداد پیمانکاری تک نفره قراردادی است که کارفرما پروژه‌ای را به پیمانکار (شخص حقیقی) در ازای پرداخت مبلغی می‌سپارد. قراردادهای مشاوره‌ای را می‌توان به جای قراردادهایی که بر اساس میزان ساعت کار، مزد پرداخت می‌شود، به قراردادهای پیمانکاری که پروژه محور هستند تبدیل نمود. به عبارت دیگر قراردادهای پیمانکاری تک نفره، با ماهیت پیمانکاری و انجام قسمتی از امور بین کارفرما و شخص مقابل منعقد می‌گردد، بدین نحو که به طور مثال کارفرما طراحی سایت خود را به شخصی واگذار می‌کند.

در بسیاری از موارد و حتی در مورد کسب کارهای نو پا و استارتآپ‌ها، افرادی وارد شرکت یا کارگاه می‌شوند که در واقع رابطه آن‌ها با کارفرما خارج از چارچوب قانون کار بوده و اصولاً توافقات بین آن‌ها نیز مشمول مواردی است که دال بر وجود رابطه کارگر و کارفرمایی نمی‌باشد. در این موارد و مخصوصاً زمان بروز اختلافات فی‌مابین، طرف دوم اقدام به طرح شکایت مطالبه حقوق کارگری و بیمه خواهد کرد و ممکن است که در بسیاری از موارد کارفرما محکوم شود.

نکته حائز اهمیتان است که برای حل این مشکل و کمک به مدیران شرکت‌ها بایستی موضوع تعهد را در قالب خاص حقوقی که عبارت است از قرارداد پیمانکاری تک نفره طرح و منعقد نمود. قراردادها از آنجایی که در صورت بروز اختلاف فی مابین طرفین حکمیت دارند دارای ارزش و اعتبار می‌باشند و چنانچه شروطی در این قرارداد ذکر شود تا جایی که مخالف صریح قوانین آمره نباشد برای طرفین لازم الاتباع می‌باشد و در صورت عدم تبعیت می‌توان الزام آنها را از دادگاه درخواست نمود.

شما می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری را همین الان ثبت کنید.

وضعیت بیمه قرارداد پیمانکاری چگونه است؟

در بسیاری از کسب و کارها، مدیران پرداخت حق بیمه کارمندان را شرط می‌کنند، در صورتی که چنین امری دارای منشأ قانونی نبوده و توافق بر خلاف قوانین آمره قانون کار باطل است. در بخشنامه جدید قانون تأمین اجتماعی که در سال ۹۴ تصویب شد نیز کارفرما مکلف به پرداخت حق بیمه افرادی است که از وی تبعیت اقتصادی و دستوری دارند. بنابراین توجه به تهیه متن قرارداد و عدم شمول مفاد قرارداد به تبعیت اقتصادی و دستوری و سایر مواردی که قرارداد به شکل محکم و منسجمی قرارداد تک نفره پیمانکاری قرار دهد، ضروری است. توجه داشته باشید که تهیه قراردادهایی که بایستی دارای ساختاری منسجم و غیر قابل تفسیر می‌باشد امری بسیار تخصصی می‌باشد.

کسورات قرارداد پیمانکاری و بخشی از مبلغ دریافتی پیمانکار صرف پرداخت بیمه می‌شود. اما قرارداد پیمانکاری تک نفره این گونه نیست. در قرارداد پیمانکاری تک نفره بدون بیمه اگر قرارداد کار به نحو صحیحی در قالب قرارداد پیمانکاری تکنفره منعقد شود، استارتاپ دیگر تعهدی به بیمه کردن پرسنل ندارد. حتی مشمول مقررات بیمه‌ای مربوط به سایر قراردادهای پیمانکاری نیز نمی‌گردد.

اگر نیاز به مشاوره حقوقی در خصوص قرارداد تک نفره پیمانکاری بدون بیمه دارید می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نیاز به قرارداد پیمانکاری تک نفره بدون بیمه دارید؟

در قرارداد پیمانکاری تک‌ نفره بدون بیمه شما انجام یک فعالیت خاص را به یک نفر می‌سپارید که ایشان شخصاً آن را به اتمام می‌رسانند. درواقع وجه‌ تسمیه این قرارداد به این دلیل است که ایشان در قالب یک تیم این کار را انجام نمی‌دهند و به ‌بیان ‌دیگر خودشان کارفرمای تعدادی کارگر نخواهند بود چون در این صورت مفاد قرارداد تا حدودی متفاوت خواهد بود و باید در قالب یک قرارداد پیمانکاری گروهی نوشته شود. در واقع طرف مقابل قرارداد شما که به‌عنوان پیمانکار شناخته می‌شود یک شخص حقیقی است. قراردادهای پیمانکاری تک‌نفره و گروهی در مباحث بیمه‌ای باهم تفاوت دارند که نگارش آن‌ها به‌دقت و دانش کافی نیازمند است. درواقع اگر قراردادهای پیمانکاری تک‌نفره بر اساس قوانین و قالب درستی تنظیم شوند نیازی به بیمه پیمانکار توسط کارفرما نخواهند داشت.

از این‌ رو این قراردادها میان کسب‌وکارهای نوپا به‌شدت پرطرفدار هستند و باید توجه داشت که هر قرارداد با توجه به شرایط طرفین می‌بایست منعقد گردد و نمی‌توان از نمونه قراردادهای آماده در تمام موضوعات بهره بردچرا که این غمل در بسیاری از موارد می‌تواند موجب بروز و ایجاد اختلاف و متضرر شدن طرفین گردد.
پیشنهاد می‌کنیم درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری تک نفره را ثبت کنید تا کارشناسان ما بهترین قرارداد را برای شما تنظیم کنند.

3/5 - (2 امتیاز)
اشتراک‌گذاری:

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات