قرارداد پیمانکاری تک نفره چه قراردادی است؟ '3 زمان خواندن

منتشرشده توسط فاطمه محمدی در تاریخ

قرارداد پیمانکاری تک نفره چه قراردادی است؟

قراردادهای پیمانکاری از انواع قراردادهای استخدامی هستند که در میان کسانی که به‌صورت پروژه‌ای همکاری می‌کنند بسیار متداول است. در واقع زمانی که شما برای انجام یک کار مشخص قصد برون‌سپاری فعالیت موردنظرتان را دارید حتماً به قرارداد پیمانکاری احتیاج پیدا خواهید کرد.
قراردادهای پیمانکاری صرفاً در پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز به کار نمی‌رود، بلکه قراردادهایی دیگر که کارفرما پروژه‌ای را به پیمانکار در در ازای پرداخت مبلغی می سپارد هم قرارداد پیمانکاری محسوب می‌شود. اما قرارداد پیمانکاری تک نفره چه نوع قراردادی است؟

قرارداد پیمانکاری تک نفره چیست؟

قرارداد پیمانکاری تک نفره قراردادی است که کارفرما پروژه‌ای را به پیمانکار (شخص حقیقی) در ازای پرداخت مبلغی می‌سپارد. قراردادهای مشاوره‌ای را می‌توان به جای قراردادهایی که بر اساس میزان ساعت کار، مزد پرداخت می‌شود، به قراردادهای پیمانکاری که پروژه محور هستند تبدیل نمود. به عبارت دیگر قراردادهای پیمانکاری تک نفره، با ماهیت پیمانکاری و انجام قسمتی از امور بین کارفرما و شخص مقابل منعقد می‌گردد، بدین نحو که به طور مثال کارفرما طراحی سایت خود را به شخصی واگذار می‌کند.

در بسیاری از موارد و حتی در مورد کسب کارهای نو پا و استارتآپ‌ها، افرادی وارد شرکت یا کارگاه می‌شوند که در واقع رابطه آنها با کارفرما خارج از چارچوب قانون کار بوده و اصولاً توافقات بین آنها نیز مشمول مواردی است که دال بر وجود رابطه کارگر و کارفرمایی نمی‌باشد. در این موارد و مخصوصاً زمان بروز اختلافات فی‌مابین، طرف دوم اقدام به طرح شکایت مطالبه حقوق کارگری و بیمه خواهد کرد و ممکن است که در بسیاری از موارد کارفرما محکوم شود.

بخوانید
قرارداد پیمانکاری برق صنعتی و ۱۰ بند مهم این قرارداد!

نکته حائز اهمیتان است که برای حل این مشکل و کمک به مدیران شرکت‌ها بایستی موضوع تعهد را در قالب خاص حقوقی که عبارت است از قراردادهای تک نفره پیمانکاری طرح و منعقد نمود. قراردادها از آنجایی که در صورت بروز اختلاف فی مابین طرفین حکمیت دارند دارای ارزش و اعتبار می‌باشند و چنانچه شروطی در این قرارداد ذکر شود تا جایی که مخالف صریح قوانین آمره نباشد برای طرفین لازم الاتباع می‌باشد و در صورت عدم تبعیت می‌توان الزام آنها را از دادگاه درخواست نمود.

شما می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری را همین الان ثبت کنید.

وضعیت بیمه قرارداد پیمانکاری چگونه است؟

در بسیاری از کسب و کارها، مدیران پرداخت حق بیمه کارمندان را شرط می‌کنند، در صورتی که چنین امری دارای منشأ قانونی نبوده و توافق بر خلاف قوانین آمره قانون کار باطل است. در بخشنامه جدید قانون تأمین اجتماعی که در سال ۹۴ تصویب شد نیز کارفرما مکلف به پرداخت حق بیمه افرادی است که از وی تبعیت اقتصادی و دستوری دارند. بنابراین توجه به تهیه متن قرارداد و عدم شمول مفاد قرارداد به تبعیت اقتصادی و دستوری و سایر مواردی که قرارداد به شکل محکم و منسجمی قرارداد تک نفره پیمانکاری قرار دهد، ضروری است. توجه داشته باشید که تهیه قراردادهایی که بایستی دارای ساختاری منسجم و غیر قابل تفسیر می‌باشد امری بسیار تخصصی می‌باشد.

قراردادهای پیمانکاری دارای کسورات بیمه‌ای می‌باشند و بخشی از مبلغ دریافتی پیمانکار صرف پرداخت بیمه می‌شود. اما قرارداد پیمانکاری تکنفره این گونه نیست. در قرارداد پیمانکاری تکنفره اگر قرارداد کار به نحو صحیحی در قالب قرارداد پیمانکاری تکنفره منعقد شود، استارتاپ دیگر تعهدی به بیمه کردن پرسنل ندارد. حتی مشمول مقررات بیمه‌ای مربوط به سایر قراردادهای پیمانکاری نیز نمی‌گردد.

بخوانید
نمونه قرارداد پیمانکاری طبخ و تهیه غذا | رستوران | + نکات مهم قرارداد

اگر نیاز به مشاوره در خصوص قرارداد پیمانکاری تک نفره دارید می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نیاز به قرارداد پیمانکاری تک نفره دارید؟

در قرارداد پیمانکاری تک‌ نفره شما انجام یک فعالیت خاص را به یک نفر می‌سپارید که ایشان شخصاً آن را به اتمام می‌رسانند. درواقع وجه‌ تسمیه این قرارداد به این دلیل است که ایشان در قالب یک تیم این کار را انجام نمی‌دهند و به ‌بیان ‌دیگر خودشان کارفرمای تعدادی کارگر نخواهند بود چون در این صورت مفاد قرارداد تا حدودی متفاوت خواهد بود و باید در قالب یک قرارداد پیمانکاری گروهی نوشته شود. در واقع طرف مقابل قرارداد شما که به‌عنوان پیمانکار شناخته می‌شود یک شخص حقیقی است. قراردادهای پیمانکاری تک‌نفره و گروهی در مباحث بیمه‌ای باهم تفاوت دارند که نگارش آن‌ها به‌دقت و دانش کافی نیازمند است. درواقع اگر قراردادهای پیمانکاری تک‌نفره بر اساس قوانین و قالب درستی تنظیم شوند نیازی به بیمه پیمانکار توسط کارفرما نخواهند داشت.

از این‌ رو این قراردادها میان کسب‌وکارهای نوپا به‌شدت پرطرفدار هستند و باید توجه داشت که هر قرارداد با توجه به شرایط طرفین می‌بایست منعقد گردد و نمی‌توان از نمونه قراردادهای آماده در تمام موضوعات بهره بردچرا که این غمل در بسیاری از موارد می‌تواند موجب بروز و ایجاد اختلاف و متضرر شدن طرفین گردد.
پیشنهاد می‌کنیم درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری تک نفره را ثبت کنید تا کارشناسان ما بهترین قرارداد را برای شما تنظیم کنند.


اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image
اشتراک وینداد، دسترسی نامحدود و کامل به خدمات حقوقی و ثبتی
اطلاعات بیشتر
close-image