سوالات متداول حقوق استارتاپ‌ها

شما می‌توانید هرگونه سوال در مورد حقوق استارتاپ‌ها و قوانین و مقررات آن را از ما بپرسید تا وکلا و کارشناسان حقوقی وینداد در سریع‌ترین زمان به سوالات متداول شما به‌صورت دقیق و شفاف پاسخ دهند.

5star-rating
امتیاز 4.7 بر اساس 11,000+ نظر
سوالات متداول حقوق استارتاپ‌ها
پروفایل کاربر

رضا محمودی

نفقه ارقاب

با سلام و وقت بخیر
من مرد هستم و 27 سال سن دارم و مجرد هستم. تقریبا 12 سال پیش پدر و مادر من از هم جدا شدند. و من از آن مدت با مادر خود زندگی میکنم. مدت خیلی کوتاهی سرکار میرفتم اما الان مدتیست که کار ندارم و درامدی ندارم. در قسمت های مختلف مثل ارز دیجیتال یا بورس سرمایه گذاری کرده ام اما متاسفانه آن ها در ضرر هستند. به دلیل زندگی با مادر من هزینه های معیشتی را از پس انداز های خود پرداخت میکنم و تنها پولی که دارم فقط پس انداز هایی هست که قبلا داشتم به علاوه سرمایه هایی که در بورس و ارز دیجیتال که با ضرر هستند. خانه و ملک هم ندارم. در این مدتی که با مادرم زندگی میکردم، پدرم که از ما جدا شده بود هزینه های زندگی اش را از طریق خانواده خود یعنی عمه و عموی من تامین میکرد. اما آنها مداوم با من تماس میگیرند و مزاحم من میشوند و مکررا تاکید میکنند که آنها دارند جور مرا میکشند و این وظیفه من است که به پدرم نفقه بدهم و به اصطلاح آنها منت میگذارند در حالی من به هیچ وجه از آنها نخواستم این کار را انجام بدهند و آنها این کار را با میل خودشان انجام دادند اما بار ها و بار ها به من تماس گرفته و منت گذاشته اند. ضمنا من برای پدرم کار پیدا کردم ولی او خودش نمیخواهد سرکار برود. با توجه به این توضیحات که من درامدی ندارم و صرفا از روی پس انداز ها هزینه های زندگی مشترک با مادرم را پرداخت میکنم، آیا وظیفه من است که به پدرم نفقه پرداخت کنم و کوتاهی کردم ؟ آیا میتوانم از این افراد یعنی عمه و عمویم که مدام مرا اذیت میکنند شکایت کنم ؟

پروفایل کاربر

سمیه زمانی نسب

فحاشی

شخصی به بنده فحاشی و توهین همراه الفاظ رکیک می‌کند در کوچه و خیابان محل سکونتمان چگونه شکایت کنم

پروفایل کاربر

سجاد زمانی

ابطال اجراییه چک

سلام
دوفقره چک بابت ضمانت قراردادی به یک شرکت دادم ولی مدیر عامل اون شرکت چک هارو به شخص ثالث‌ بابت بدهی خودش داده و شخص ثالث نیز چک هارو برگشت زده و اجراییه گرفته،پس از شکایت از مدیر اون شرکت محکوم به خیانت در امانت شد و رای قطعی نیز صادر شده است.حال جهت ابطال اجراییه چه کاری باید انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید…

پروفایل کاربر

مریم ناجی

آپارتمان نشینی و تخلیه چاه به وسیله کفکش

سلام. در آپارتمان ۱۰ واحدی مالک واحد ۱ که تقریبا با سطح طبقه همکف ۲ متر فاصله دارد ، به دلیل نداشتن فاضلاب از کفکش برای تخلیه چاه استفاده میکنه و سر شلنگ رو داخل فاضلاب داخل حیاط قرار میده ، بوی تعفن فاضلاب در حیاط پخش میشه. آیا این کار قانونی است؟ ایشون میگه من نمیدونستم این واحد فاضلاب نداره .

پروفایل کاربر

مهدی جمالی

غیبت زندانی ب دلیل مریضی

سلام برادرم آمده مرخصی و الان مریض شده اگر چند روز نرود و بعدا با گوهی پزشک برود مشکلی پیش می اید؟ ب جرمش اضافه می شود؟؟

پروفایل کاربر

خاطره خدادادی

کشف حجاب

سلام
خدا قوت
خدمت شما اعتراضی داشتم که در قالب سوال مطرح می کنم
در یکی از پوستر های تان تصویر خانمی وجود دارد که کشف حجاب کرده اند
مشاوران حقوقی شما که پایبند به قانون نیستند، چطور می خواهند قانون را برای ما توضیح دهند و در دادگاه از آن دفاع کنند؟؟؟؟

پروفایل کاربر

امیر دمبانی

دیرکرد بدهی پس از فوت

سلام سوال داشتم اگر متوفی قبل از مرگ شکایتی علیه خود داشته و حکمی مبنا بر پرداخت مبلغی همراه با دیر کرد به ازای هر روز در پرداخت داشته باشد پس از فوت همچنان دیر کرد پرداخت به روز حساب شده یا تا تاریخ فوت حساب است?

پروفایل کاربر

علی علیزاده

چگونگی تقسیم ارث شخص متوفی

با سلام.برادری فوت نموده و ازدواج هم نکرده و اولادی هم ندارد.پدر و مادرش هم فوت کرده اند و بجز یک برادر و دو خواهر هیچ وارث دیگری ندارد.بعد از فوت برادر چندی بعد تنها برادرش هم فوت میکند. سهم بازماندگان برادر و دو خواهر چگونه تقسیم میشود.

پروفایل کاربر

مجتبی سلیمانی

اجرای احکام بعد از رد اعصار با سند

با توجه به محکومیت مالی درخواست اعصار با سند دادم و سند گذاشتم بعد درخواست اعصار در دادگاه و تجدید نظر رد شد
خواستم ببینم مراحل اجرای احکام چگونه است ؟ مهلت هم می دهند ؟ حکم جلب از چه زمانی می توانند بگیرند ؟

پروفایل کاربر

مریم کمالی

مزاحمت تلفنی و توهین و تهدید

سلام آقایی خیلی مزاحم خط من میشن نزدیک 6 ماهه از هر خط و اپلیکیشینی بلاکش میکنم باز پیام میده و فحاشی میکنه میگه من عکساتو پخش میکنم و تو کوچتونم خانوادتو میبینم و این ها. بهتره ازش شکایت کنم یا اظهارنامه بفرستم و اگر خودم بخوام اظهارنامه بفرستم چطوریه آخه اصلا هیچ جا تو سامانه عدل ایران اظهارنامه نمی بینم ممنون

پروفایل کاربر

محمد امینی

حادث شدن اجازه مالک در معامله فضولی

با سلام و عرض اداب و احترام .


خودرویی در سال 96 خریداری نموده ام ، خودرو توسط پدر مالک اصلی به اینجانب فروخته شدو فضول قولنامه را به اسم خود تنظیم کرده است، اما مالک اصلی اطلاع خود از وقوع معامله را انکار می نمود وحدود 4 سال بعد در سال 1400 شکوائیه ای مبنی بر تائید معامله فضولی تقدیم دادگاه عمومی حقوقی نموده و دادگاه نیز خودرو را از بنده گرفته و به مالک اصلی تحویل دادند ، علی ایحال در بررسی پرونده های طرح شده مالک اصلی در یکی از پرونده ها و در تجدید نظر خواهی از رای شورای حل اختلاف در تاریخ 1397/11/08 کتبا اعلام نموده . عین جمله ی مالک :

« ... اینجانب هیچگونه نقشی بابت سفته ها ندارم و نه اثر انگشت زده ام که تعهدی بابت سفته ها داشته باشم سفته ها بنام پدر اینجانب می باشد و اینجانب هیچگونه نقشی بابت معامله صورت گرفته و سفته ها ندارم ... »

سئوال :

1 - آیا این متن که اعتراضی هم در آن که دلالت به مخالفت مالک اصلی به معامله صورت گرفته مشهود نیست خود به منزله تنفیذ معامله به فضول تلقی می شود؟


2- متن فوق مطابق با ماده 248 قانون مدنی بوده و تنفیذ یا اجازه مالک اصلی حادث شده است ؟

3 - رای صادره از شعبه عمومی حقوقی در سال 1401 مبنی بر الزام بنده به استرداد خودرو به مالک اصلی نافذ است یا منسوخ ؟

4 - آیا آنچه که این پدر و پسر انجام داده اند به نوعی کلاهبرداری محسوب می شود؟

5 - تنظیم شکایت نامه و لایحه ی دفاعیه از طرف شما در این مورد چقدر هزینه داره ؟؟

با تشکر مجدد

پروفایل کاربر

محمد یاسین احمدی

تخریب وسایل کشاورزی

باسلام و احترام
امروز در دادگاه وقت رسیدگی داشتم .
یکی از شرکا به استناد فیلم و شاهد علیه اینجانب به اتهام تخریب ( قطره‌های آبیاری ) شکایت کرده است.
اینجانب در دفاع گفتم : بنده در حضور برادر شاکی فقط مقداری از قطره‌های آبیاری را که در محدوده زمین کشاورزی ما پهن کرده بود را بلند کردم و گفتم به داخل زمین خودتان ببرید که برادرم آمد و قطره‌های آبیاری را جمع کرد و به داخل زمین خودشان گذاشت. و در فیلم و تصاویر مشاهد می شود که فقط قطره‌های آبیاری توسط برادر بنده جابجا می شود و هیچ تخریبی انجام نشده شاهد هم دارم و اینجانب حاضرم قسم بخورم تخریبی صورت نگرفته است.
فیلم مورد استناد خارج نویسی شده و چیزی علیه بنده وجود نداشت ولی شاهد که برادر شاکی است قسم خورده که قطره های آبیاری متعلق به برادرش است و بنده تخریب کرده ام.
نقطه جالب توجه این است که خود شاهد شاکی نیز علیه اینجانب و برادرم به اتهام سرقت همین قطره‌های آبیاری شکایت مطرح کرده است و از طرف دیگر اینجانب از شاهد شاکی فیلم دارم که به صراحت بیان میکند که قطره‌های آبیاری متعلق به خودش است.و شهادت دروغ داده..ضمنا قاضی از من کفیل نخواست.
شاکی تامین دلیل نکرده...
از دادگاه درخواست بازبینی میدانی محل اختلاف کردم بررسی نشد.. گفتم قسم میخورم گفتن نمیشه..
از شهود بنده تحقیق نشده..
فیلم مورد استناد بنده خارج نویسی نشده..
سوال..
۱.. بنظر شما بزرگواران قاضی چه رای صادر می‌کند؟
۲.. آیا این کار بنده تخریب است؟
۳.ایا قاضی بدون نظریه کارشناس می‌تواند حکم محکومیت بدهد؟
بسیار ممنون و سپاسگزارم. خداقوت.

پروفایل کاربر

رضا سالاری

ارتباط

به صورت ناخودآگاه به یک خانم برخورد کردم و برای اینکه اون به زمین نخوره او را نگاه داشتم اما ادعا کرد که شما با من تماس داشتید میخواستم
بدانم چه حکمی دارد

ممنون میشم پاسخ بدید

پروفایل کاربر

حجت رنجبر

رسیدگی به پرونده در شهر دیگر

سلام وقتتون بخیر
من یه پرونده مجازی داشتم که باعث مسدود شدن کارتم شده بود به اتهام پولشویی الان اصفهانم ولی یک دو ماهی میخوام بیام تهران میتونم اونجا پیگیری پروندمو کنم یا باید شهر خودمون باشم

پروفایل کاربر

حسن ملکی

ملکی حقوقی

باسلام درسال 81یک دهنه ازپنج دهنه مغازه پدرم خریداری کردم وثمن معامله پرداخت نمودم ومغازه راتصرف نمودم وپدربخاطراینکه مغازه رانفروشم ونگه دارم آخرقولنامه دستی قیدکرده تازنده هستم حق تصرف فروش ندارم بااصرارورثه پدررامجبورکردندکه مغازه هارابین شش ورثه تقسیم کندوتازه متوجه شدم که پدرم مغازه ای که بهم فروخته راجزئ اموال خودکرده وبین وارث تقسیم نموده وحالاپدرفوت کرده ومغازه ای که درسال 81بهم فروخته رابه دوتاازدخترهاش داده ودربنگاه به نامشان کرده .قولنامه سال 81من پدرم باخط خودش نوشته ویک خواهرم که بجزاین دوخواهرکه مغازه من رابه آنهاشاهدمنه وفقط یک شاهدمن توقولنامه سال 81منه. حالاپدرم فوت کرده حق بامنه یاباخواهرهایم قولنامه من سال 81باخط خودپدرم نوشته ولی مال خواهرهام سال 93دربنگاه نوشته شده وهیچ گونه خبروامضایی بعنوان شاهدداخل قولنامه انهانزدم حالابااینهاچکارکنم وحق باکیه؟ اگرپدرم زنده بودکه بعنوان فروش مال غیرمجرم شناخته میشد.شمابمن بگیدحق باکیه با من یاباخواهرام .ضمنامغازه های ماهیچکدام سندندارندوهمه بصورت قولنامه ای هست .حالامن درخواست زدن سندعلیه ورثه کنم یانه فعلاهیچ کاری نکنم بزارم آنهااقدام کنندملک که درتصرف منه بزارم آنهاشاکی بشن ومطالبه ملک شان بکنندچون ارزش ملک 6میلیاردوهزینه تمبرکارهای شکایت خیلی سرسام اوره


هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد