قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی به چه صورت است؟ '4 زمان خواندن

منتشرشده توسط آناهیتا رحیمی در تاریخ

قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی به چه صورت است؟

تغییر سبک زندگی مردم و تمایل آنها به استفاده از  وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها باعث به‌وجود آمدن و رشد مشاغل بسیاری شده است. برنامه‌نویسی کامپیوتر به عنوان تولیدکننده این ابزارها، از جمله این شغل‌هاست. در چند دهه گذشته برنامه‌نویسی به دانشی گسترده و همه‌گیر تبدیل شده‌است. با روند گسترده استفاده مردم از اپلیکیشن‌ها ، سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که توسط برنامه‌نویس‌ها طراحی شده‌است. بسیاری از صاحبان کسب‌وکار‌ها به فکر تعامل و همکاری با برنامه‌نویسان افتادند. این همکاری برای معرفی هر چه بیشتر و بهتر کسب‌وکارها  بسیار کارآمد بوده است. اما با گسترده شدن و پیشرفت کسب‌وکارها، سوءاستفاده‌ از  برنامه‌نویس‌ها بیشتر شده و آنها علارغم داشتن دانش کافی در زمینه حرفه خود، اغلب در تعامل با کارفرمایان دچار مشکل شده‌اند. به این دلیل که به صورت مشخص قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی دقیقی در دست نداشتند تا بتوانند حقوق خود را حفظ کنند. بنابراین علاوه بر اینکه طرح‌ها و برنامه‌هایشان را از دست دادند، مجبور به پرداخت غرامت‌های قراردادی بسیاری به کارفرمایان شدند.

بعد از چالش‌های پیش آمده بین کارفرمایان و پیمانکاران (برنامه‌نویسان)، دو طرف قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی لزوم تنظیم قراردادی جامع و کامل را جدی گرفتند. اما آگاهی چندانی از جرئیات این امر نداشتند. ما در وینداد تلاش کردیم اطلاعات کاملی درخصوص قرارداد پیمانکاری، نکات قانونی آن و به طور اختصاصی نمونه قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی و بند‌های مهم آن ارائه نماییم.

قرارداد‌ پیمانکاری چیست؟

همانطور که از عبارت پیمانکاری به چشم میخورد، پیمان،عهد و قرار است که بین دو یا چند نفر به منظور انجام کاری تنظیم می‌شود. از منظر حقوقی پیمان را سندی می‌دانند که مشخصات اصلی پروژه مورد نظر،مدت، مبلغ و مشخصات طرفین بیان‌شده‌است. در قرارداد پیمانکاری، شخصی که اجرای موضوع پیمان را برعهده دارد؛ پیمانکار. طرف مقابل که با وی قرارداد می‌بندد را کارفرما گویند. هر دو طرف قرارداد پیمانکاری می‌توانند هم اشخاص حقیقی (انسانها) و هم اشخاص حقوقی(شرکتها) باشند. موضوع قرارداد پیمانکاری می‌تواند؛ تهیه، حمل‌ونقل، نصب،طراحی و اجرا باشد. با دریافت نمونه قرارداد پیمانکاری و راهنمای کامل آن از یک قرارداد حرفه‌ای و بی‌دردسر که تمامی بندهای لازم را دارا می‌باشد بهره‌مند شوید.

بخوانید
نمونه قرارداد پیمانکاری حسابداری و خدمات حسابرسی + نکات حقوقی

قرارداد پیمانکاری از دید قانون و نکات قانونی آن

با نگاهی به قوانین و آیین‌نامه‌ها قرارداد پیمانکاری را می‌توان اینگونه تعریف کرد: “قراردادی ست که کارفرما با شخص حقیقی یا حقوقی با عنوان پیمانکار منعقد میکند و پیمانکار موظف است که موضوع قرارداد را در زمان مشخص با دستمزد معین به سرانجام برساند.”

نمونه قرارداد پیمانکاری را از اینجا دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را نداشته باشید!

در قرارداد پیمانکاری نیز همچون سایر قراردادها لازم است نکاتی ذکر شود، ازجمله ؛

  • مشخص کردن طرفین قرارداد؛ اینکه به طور مشخص چه کسی مجری طرح است و چه کسی سفارش دهنده یا کارفرما است.
  • تبیین موضوع قرارداد؛ مشخص کردن پروژه مورد نظر کمک می‌کند، چارچوب های پروژه تعیین شود و روند پیشرفت کار مشخص شود تا در صورت بروز اختلاف به قرارداد و بندها مراجعه شود.
  • مدت قرارداد و زمان درنظر گرفته شده برای تحویل پروژه.
  • مبلغ قرارداد و اینکه به چه صورت باید پرداخت شود.
  • در برخی موارد، قرارداد عدم افشا اطلاعات یا همان محرمانگی.
  • مشخص کردن چگونگی نظارت بر اجرای کار پیمانکار؛ کارفرما می‌تواند شخصی را به عنوان نماینده‌ی خود جهت نظارت بر پیشبرد کار به پیمانکار معرفی کند.

این موارد در اکثر قراردادهای پیمانکاری به چشم می‌خورد. اما قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی چطور نوشته می‌شود؟ آیا بندهای اختصاصی دارد؟ چگونه همه جزئیات به طور دقیق آورده شود تا برنامه‌نویس از دعاوی احتمالی در امان بماند؟

چگونه قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی تنظیم کنیم؟

تنظیم قراردادی کتبی و دقیق که به صورت جامع و مانع تنظیم شده‌باشد در همه روابط حقوقی لازم است. در این میان قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی نیز مستثنی نیست .تجربه نشان داده غفلت نسبت به یک نکته جزئی یا نادیده گرفتن یکی از بندهای این قرارداد، می‌تواند ضررها و خسارات زیادی برای طرفین داشته باشد. از آنجایی که قرارداد پیمانکاری نقطه اتصال کارفرما و پیمانکار است. در صورت بروز اختلاف طرفین به قرارداد رجوع می‌کنند. پس مهم است که این قرارداد به طور دقیق تنظیم شود و حقوق و تکالیف هریک ازطرفین معین شود. در صورت بروز اختلاف وجود قراردادی صحیح و دقیق از طولانی شدن دعوا جلوگیری می‌کند. طرفین زمان کمتری صرف این دعوا می‌کنند . با دریافت نمونه قرارداد پیمانکاری از دعاوی احتمالی در امان بمانید.

بخوانید
نمونه قرارداد پیمانکاری شرکت + نکات حقوقی تنظیم قرارداد

برای تنظیم قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی، قرارداد باید مطابق قوانین پیمانکاری برنامه‌نویسی نوشته شود. به این صورت که باید دارای تاریخ شروع و پایان باشد. به بیان دیگر مدت قرارداد باید حتما ذکر شود. مبلغ قرارداد از نکات مهم این قرارداد است که حتما باید به صورت دقیق قید شود تا بعد از این اختلافی بین طرفین در این مورد پیش نیاید. در قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی، مواعد پرداخت نیز باید به صورت دقیق مشخص شود.چرا که اگر اواسط پروژه، همکاری طرفین ادامه پیدا نکرد. به میزانی که کار پیشرفت کرده، مبلغ موردنظر به برنامه‌نویس پرداخت شود. از دیگر بندهای مهم این قرارداد، ذکر شرایط و مشخصات فنی است که موضوع قرارداد باید براساس آن تشکیل شود این بند باید به صورت کامل تشریح شود. همچنین ضمانت نرم‌افزار و پشتیبانی از آن، از موارد بسیار مهم در پیمانکاری برنامه‌نوسی است.

با دریافت نمونه قرارداد پیمانکاری و راهنمای کامل آن از یک قرارداد حرفه‌ای و بی‌دردسر که تمامی بندهای لازم را دارا می‌باشد استفاده کنید.

نیاز به قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی دارید؟

به عنوان یک برنامه‌نویس احتمالا شما از نکات جزئی قراردادها و قوانین مطلع نیستید. بنابراین تیم ما در وینداد، برای شما نمونه قراردادی کامل و جامع را با همه ی نکات و بندهای لازم آماده کرده اند. پس بهتر است برای این که دچار دردسرهای ناشی از عدم نوشتن قرارداد یا نوشتن قراردادی نامناسب نشوید، با یک مشاور حقوقی در زمینه قراردادها مشورت کنید. برای تهیه نمونه قرارداد پیمانکاری می‌توانید به بانک قراردادهای وینداد مراجعه کنید.

دسته‌ها: پیمانکاری شرکت

اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image
اشتراک وینداد، دسترسی نامحدود و کامل به خدمات حقوقی و ثبتی
اطلاعات بیشتر
close-image