'4 زمان خواندن

شاید بشود گفت امروزه بیشتر روابط قراردادی بین برنامه‌نویس و کارفرما از طریق “قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی” تنظیم می‌شود. به طور‌ کلی از قرارداد پیمانکاری در قانون مدنی صحبت نشده و به همین علت این نوع از قرارداد زیر مجموعه قراردادهای نامعین قرار دارد. در قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی پیمانکار (برنامه‌نویس) باید در مدت مشخص‌شده در قرارداد کلیه خدمات شامل طراحی، تولید، توسعه نرم افزار را در ازای مبلغ مشخص‌شده در قرارداد انجام داده و بطور مقطعی به تایید کارفرما برسد.

پس می‌توان شرایط این قرارداد را تا جایی‌که مخالف با قانون نباشد (ماده 10 قانون مدنی) در اختیار کارفرما و پیمانکار قرار داد. (به‌عنوان مثال کارفرما و پیمانکار می‌توانند با توافق یکدیگر مبلغ حق‌الزحمه، مدت قرارداد، مراحل انجام کار، نحوه پرداخت حق‌الزحمه، شروط و تعهدات، ضمانت‌های اجرا را با شروط موردنظر خود تنظیم کنند.)

اگر علاقه داشتید بیشتر درمورد قرارداد پیمانکاری بدانید این مقاله را به شما معرفی می کنم.

نکته مهمی که بهتر است بدانید این است که قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی جز قراردادهای لازم محسوب می‌شود. به این معنی که برنامه نویس و کارفرما ملزم هستند که برای اجرای این پروژه با یکدیگر همکاری کنند، با این امکان که بتوانند شروطی برای فسخ قرارداد درنظر گیرند ولی حق فسخ یکجانبه برای هیچ‌یک از طرفین وجود ندارد.

تقریبا تمامی شرایط برای تنظیم قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی مشابه قراردادهای پیمانکاری دیگر است.

در این مقاله سعی شده بصورت خلاصه در مورد نمونه قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی صحبت شود.

ارکان قرارداد پیمانکاری برنامهنویسی

 طرفین قرارداد پیمانکاری برنامه نویس، یک کارفرما است که سفارش تولید، طراحی یا توسعه درمورد سایت، اپلیکیشن، نرم‌افزار و… و یک پیمانکار که با تجربه و تخصص در این زمینه وظیفه‌ی اجرای این سفارش را به‌عهده می‌گیرد.

موضوع قرارداد برنامه‌نویسی از نوع خدمات یا به عبارت دقیق تر “ارائه خدمات برنامه نویسی” است. این خدمات می‌تواند طراحی، تولید، و حتی توسعه یک محصول نرم‌افزاری مثل سایت، اپلیکیشن و… مطابق شرایط موردتوافق طرفین در قرارداد باشد.

مبلغ قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی همان حق‌الزحمه پیمانکار یا به عبارتی هزینه‌ی پروژه است. در قرارداد پیمانکاری  برنامه‌نویسی می‌توان سه مرحله برای پرداخت حق‌‌الزحمه‌ی پیمانکار توسط کارفرما درنظر گرفت:

 • درصدی از کل مبلغ قرارداد بعنوان پیش‌پرداخت
 • درصدی از مبلغ قرارداد پس از ارائه طرح و تایید کارفرما
 • مابقی مبلغ قرارداد پس از ارائه طرح کامل و تایید کلی کارفرما
بخوانید
قرارداد حمل ‌و ‌نقل دریایی چیست؟ چه انواعی دارد؟

البته مبلغ قرارداد برنامه‌نویسی را به این طریق هم می‌شود تنظیم کرد:

 • هزینه طراحی و تولید نرم افزار به تفکیک
 • هزینه توسعه و پشتیبانی آن تا تاریخ مقرر در ماده مدت اجرای قرارداد

 

یکی از شرایطی که در تنظیم قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی مورد توجه است خدمات پشتیبانی نرمافزاری توسط پیمانکار است. معمولا به مدت معینی از زمان راه‌اندازی، خدمات پشتیبانی از نرم‌افزار به شکل الزامی درنظر گرفته می‌شود. پس از اتمام مدت پشتیبانی الزامی اگر نیاز به خدمات پشتیبانی از طرف کارفرما درخواست شد معمولا در توافقی جداگانه خدمات پشتیبانی تمدید می‌شود.

زمان پرداخت مبلغ قرارداد یا زمان تحویل پروژه یکی از مهمترین مسائلی‌ست که باید در قرارداد به آن پرداخته شود. اگر در اواسط کار به هر دلیلی همکاری طرفین ادامه پیدا نکرد به میزان فعالیت های انجام گرفته پیمانکار مستحق دریافت حق‌الزحمه می‌باشد.

 

از جمله تعهدات پیمانکار در قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی می‌توان این موارد را ذکر کرد:

 • تعهد به درک صحیح از هدف و موضوع پروژه طبق درخواست کارفرما
 • تعهد به دارابودن علم و ابزار موردنیاز برای اجرای پروژه طبق شرایط درخواستی کارفرما و البته ذکرشده در قرارداد
 • تعهد به رعایت زمان‌های مقررشده در قرارداد برای اجرای مراحل و تحویل برنامه
 • تعهد به رعایت اصل محرمانگی اطلاعات دراختیارداده شده توسط کارفرما به برنامه‌نویس
 • تعهد به اجرای خدمات پشتیبانی در دوره پیش‌بینی‌شده برای اجرای این خدمات

 

از تعهدات کارفرما در قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی می‌توان گفت:

 • تعهد به ارائه کلیه اطلاعات و اسناد موردنیاز برای اجرای پروژه به پیمانکار
 • تعهد به پرداخت مبلغ قرارداد در زمان‌های مقرر شده در قرارداد
 • تعهد به فراهم کردن شرایط مطلوب برای راه‌اندازی برنامه
 • تعهد به رعایت حقوق مالکیت فکری برنامه‌ی تولیدشده توسط برنامه‌نویس (پیمانکار)

موارد فسخ قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی به این صورت است که:

 • عدم رعایت زمان مقررشده برای تحویل پروژه (نقض تعهدات زمانی)
 • اجرا موضوع پروژه توسط پیمانکار دیگر بدون توافق کارفرما
 • نقض اصل محرمانگی توسط پیمانکار

 

اختلافات ناشی از قرارداد نسبت به مراحل و موضوع قرارداد ابتدا ازطریق مذاکره و سازش حل‌وفصل می‌شود و سپس درصورتی‌که اختلاف ادامه پیدا کند به مراجع قضایی و داوری رجوع می‌شود.

شرایط ویژه و خارج از اراده ی یکی از طرفین یا به‌اصطلاح قوه قاهره/  Force Majoreکه ادامه ی همکاری در جهت اجرای موضوع قرارداد را غیرممکن سازد سبب می‌شود تا هر یک از طرفین بتواند با رعایت اصل محرمانگی از ادامه همکاری انصراف دهد.

بخوانید
نمونه قرارداد صلح‌نامه ملکی چه ویژگی‌هایی دارد؟

معمولا قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی در 2 نسخه برای کارفرما و پیمانکار تنظیم می‌شود.

در آخر چند نکته درمورد این قرارداد را یادآور می‌شوم

اول بحث جذاب مالکیت معنوی و البته مادی محصول نرم‌افزاری که باید در قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی حتما به آن اشاره کرد. ماده 6 قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه ای دراین‌خصوص بیان می‌کند: اگر هدف از انعقاد قرارداد پدیدآوردن نرم‌افزار موردنظر بوده حقوق مادی، حق تغییر و توسعه مربوط به آن متعلق به کارفرماست مگر‌اینکه طرفین به‌گونه‌ای دیگر توافق کرده باشند. پس اصل براین‌ است که اگر نرم‌افزار یا برنامه‌ی تولیدشده به سفارش کارفرما باشد حقوق مادی مربوط به آن محصول متعلق به کارفرماست. ولی طرفین اختیار تراضی و موافقت خلاف این اصل را دارند. درهرحال این قانون درمورد حقوق مادی این نوع از محصولات این قاعده را برقرار کرده‌است. پس حقوق معنوی ناشی از تولید نرم‌افزار همیشه متعلق به پدیدآورنده‌ی آن است.

دوم اینکه تقاضای واردکردن یک ویژگی جدید به برنامه‌ یا توسعه‌ی آن از طرف کارفرما حتی در طول مدت خدمات پشتیبانی چون شرایط جدیدی را وارد قرارداد می‌کند که در آن پیش‌بینی‌نشده است، باید در قراردادی جدید بین طرفین به امضا برسد.

و در آخر اینکه پیشنهاد می‌شود حتما تمامی شرایط و تکنولوژی ها، روش‌ها، استانداردهای موردنظر طرفین، جزئیات کاری  بصورت پیوست به قرارداد آورده شود. این کار از بروز اختلاف در آینده پیشگیری و درصورت وقوع اختلاف به حل آن کمک زیادی می‌کند.

تنظیم قرارداد خود را به وینداد بسپارید!

شما هر نوع کسب و کاری داشته باشید احتمالا بارها با تنظیم قرارداد و امضای آن روبه رو خواهید شد و از آن جایی که شرایط موجود در قرارداد نحوه همکاری طرفین را مشخص می‌کند، کوچکترین خطا ممکن است هزینه‌های گزافی برای شما داشته باشد.

ما در وینداد با در اختیار داشتن تیم حقوقی متخصص به شما کمک می‌کنیم نه تنها قراردادهای خود را اصولی و قانونی بنویسید بلکه تمام مسائل حقوقی کسب و کار خود را نیز تحت پشتیبانی این تیم حقوقی قرار دهید. برای آشنایی بیشتر با خدمات وینداد به این لینک مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید.

 

دسته‌ها: تنظیم قرارداد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link